Dobry Nauczyciel — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

photo

Pozdrawiam !
Sprawa zaniżonego napiecia zasilania. W kompie sa zasilacze impulsowe.
Zasilacze impulsowe sa odporne na spadki napiecia, rezerwa z dołu nic nie kosztuje poza zapasem w przekładni trafo. Przy niższym napieciu pobiera wiekszy prąd i to go nie boli.
Natomiast odporność za zawyżone napiecie wiąże sie z kosztami, elektrolity i tranzystory
na wyższe napięcia. I tutaj bywa różnie, firmy są niechetne do zawyżania kosztów,
zwłaszcza ,jeżeli zasilacz z Chin kosztuje "psie" pieniądze.
Zaniżone napięcie możesz stwierdzić miernikiem za 20 zł, do tego nie potrzeba sprzętu.
Za rozsądne pieniadze możesz kupic autotrafo 2,5kW, prz ypomocy którego
możesz o 10% podnieść napiecie. Natomiast trzeba to umieć podlączyć, jezeli masz TN-C,
tak aby PEN nie przechodzil przez trafo. Można podrzucic z 20% napięcia, podłączając drugie trafo do sieci w układzie AUTO. Ale tutaj uwaga -powrot napiecia do 220V da odpowiedni wzrost, dlatego musi być jakas automatyka lub kontrola.
Dalej to walka z Z.E. które musi prawdopodobnie wymienić trafo SN, które nie ma odpowiedniego zapasu mocy.
Cerberus

Witam
Muszę zasilić 5 odbiorców. Wszystkie złącza sa przelotowe. Długość wykopu:
trafo 630 kVA - ZK1 =273 m,
ZK1 - ZK2=67 m
ZK2 - ZK3=20 m
ZK3 - ZK4=20 m
ZK4 - ZK5=25 m
Moc zapotrzebowana w złączach ( w sumie 531 kW):
ZK1=96 kW (369 kW)
ZK2=100 kW (324 kW)
ZK3=87 kW (268 kW)
ZK4=98 kW (218 kW)
ZK5=150 kW
Między złączami przyjmuje współczynnik jednoczesności 0,88 zgodnie z zapotrzebowaniem mocy na WLZ - norma SEP (wartość w nawiasach to moc przemnożona). Dodam że jest to teren nad morzem i w sezonie wszystko będzie chodziło pełną mocą...
Warunki techniczne mówią o 2 kablach równoległych YAKY 4x240 mm2. Niestety w żaden sposób nie wychodzą mi obliczenia (nawet jak przyjąłem 2 kable YAKY 4x300 mm2).
Poza tym równolegle do kabli prowadzących do ZK1 ma iśc trzeci kabel YAKY 4x240 mm2 do istn. szafki kablowej (przyjąłem więc współczynnik dla kabli równoległych 0,75 - zgodnie z PN-IEC 60364-5-523). Obciążalnośc prądowa jednego kabla YAKY 4x240 mm2 wynosi więc 230*0,75*1,18=203 A. Prąd Ib w ZK1 przy cos=0,93 wynosi 573 A (przy założeniu równomiernego rozłożeniu pradów to w jednym kablu wyjdzie 272A).
Powiedzcie mi jak przesłać taką moc bo musze koniecznie ten projekt wykonac.... jest taka możliwość jesli kable mają być aluminiowe?? Może jakieś inne współczynniki??
Będe wdzięczny za każdą podpowiedz..... Wesołych świat

Juz podaje parametry sieci

Aktualnie moc przylaczeniowa wynosi 7MVA docelowo 20,5 MVA

w ukladzie pracuje 10 transformatorow suchych 2000kVAJutro sprobuje zajac sie pradami i mocami chwilowymi zobaczymy co z tego wyjdzie

P.S dzieki za odzew

Pozdro Grzes[/quote]

Witam.

No dobra, przyznam się, że kiedyś stosowałem metodę techniczną, czyli autotransformator (slużący do regulacji prądu) zasilający transformator 220/380 separacyjny. Sondy - rurki miedziane o dł. 1,10 m. Mierniki - tradycyjne, klasy 1,5.
Odległości poniżej 20 m nie stosowałem (sondy)
Ciekawy jestem co Koledzy powiedzą o dokładności uzyskiwanych wyników (a raczej o możliwości).
Nadmieniam, że ... powiem później (o pokrywaniu się z uzyskiwanymi jw.).
A tak w ogóle, czy ktoś ma jakieś doświadczenia z metodą techniczną, czy tylko wierzymy w "ekranik"?

PS. Adminie, a może nowy temat?

Witam!
Dlaczego pomiary izolacji kabli energetycznych np.12/20kV wykonuje się napieciem stałym(kenetron)?A przy pomiarze rezystancji izolacji transformatora używa się napięcia przemiennego(induktor) i dlaczego używa się okreslenia "rezystancja" skoro to napięcie przemienne jesli już to impedancja czyżby reaktencja przy tych pomiarach jest tak mała ze sie ją pomija?

Hmmm, nie wiem czy to dobry pomysl. Bez urazy,ale odradzam ci ze wzgledu na wiek. I tak nei odpuscisz wiec napisze.
1. Izolatory musza byc na tyle ciezkie by nie bylo mozliwe ze wywroca sie pod ciezarem drutu albo przymocowane. Do malych drabin a taka mam zamiar polecic mozna uzyc porcelanowych zlaczek.
2.Odradzam typowy transformator hv choc tu efekty sa najlepsze. tO ZBYT RYZYKOWNE NA PIERWSZY PROJEKT HV! Uzyj generatora hv z transformatora od telewizora. Na poczatek zwyklej jednotranzystorowej wersji a pozniej mozna zbudowac ZVS.
3. Odizolowany DY 10 mm2 . Odleglosc w zaleznosci od napiecia. Tu moze byc np 5mm i ewentualna elektroda pomocnicza z rezystora. Na gorze w przypadku zasilania o ktorym mowilem do 10 cm przy zvs a tak to z 20 bo i tak łuk sie bardziej nie rozciagnie

[ Dodano: 2008-11-05, 22:16 ]

Witam.
Potrzebuję zasilacz do cd z komputera tak żeby z niego zrobić sprzęt hi-fi :) Robiłem taką instalacje już chyba ze 20 razy ale tylko do samochodu (a tam jest akumulator). No a teraz robie stacjonarny model i nie wiem czy wystarczy standardowy schemat (transformator, mostek, kondensatory i stabilizator). Jeśli tak to jakie wartości elementów. (Bo jak zrobie zasilacz z TS /14, mostka 1.5A, 470uF, 2x100nF, lm7405 to jest to za mało tzn obciążenie jest za duże)
Jestem początkujący więc wyrozumiałość mile widziana!

Ktoś kiedyś mi poradził, aby zrobić to inaczej:

Weź drut ferrytowy, taki jak ze starych anten LW.
Weź drut taki ~1-1.5mm (w osłonce, taki jak sie stosuje np. do nawijania trafo).

Nawiń tak z około 20 zwoi na ten drut od anteny.

Wepnij to w plus przed radiem. Powinno pomóc (wepnij oczywiście ten drucik ~1-1.5mm)! Zrobi się z tego cewka, powinno pomóc.

Jednak najlepiej poszukać zródła zakłócenia.

Topul, co zrobiłeś tk jak ja?
Podłączyłeź 1x32V poprzez rezystor do lewej strony??
Jeśli nawet, to nie powinno to niczego spalić, bo - u mnie nie spaliło, a pozatym, tam docelowo będzie szło 1x32V.

Co do instrukcji http://mariuszelektro.elektroda.eu/uni.html
Bo wydaje mi się, że umiem czytać ze zrozumieniem, ale juz uruchamiałem wzmaka niby wg instrkcji, a jednak źle, wieć chcę się upewnić:

"Trzecia i ostatnie czynność:
-Po sprawdzeniu napięcia stalego na wyjściu podłączamy cale trafo czyli trzy przewody i robimy testy mocy na 4omach, test zwarcia i test wylącznika termicznego. Test zwarcia nie konieczny

!!! TO SAMO ROBIMY Z DRUGIM KANAŁEM !!!"

Pyt.1. Po podłaczeniu 1x32V do prawej strony i ustawieniu napięcia na rezystorach emiterowych 5-10mV i sprawdzeniu na wyjściu napięcia stałego (max 100mV), odłączamy rezystor z zacisku 5 i podłączamy całe trafo?

Pyt.2. Co robimy z drugim kanłem? !!! TO SAMO ROBIMY Z DRUGIM KANAŁEM !!!? Skoro już całe trafo podłaczone i ustawione potki?

Pyt.3. Co zewrzec w teście zwarcia i jak termiczne zabezpieczenie sprawdzić?

[ Dodano: 2010-01-28, 20:49 ]
Pyt. 4. Po ustwieniu napięcia 7mV,odłaczeniu zasilania i po chwili znowu załączeniu, napiecie na rezystorach wynosi 5mV, czy nawet po dłuższym odłączeniu 3mV, po kilkunastu sek wraca do 7mV.
Może tak być??