Dobry Nauczyciel — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

photo

Witam
Opisywany oscyloskop to układ na lampie 3ŁO1I - Autor (Stanisław Maleczek) wymienia kilka innych lamp, które można wykorzystać. Są to: 5ŁO38I, B6S1 i 7QR20. Jak znam życie to najwięcej jest jeszcze na naszym rynku wtórnym lamp B6S1. Generator podstawy czasu jest tranzystorowy (cztery BSX59). Wzmacniacze odchylania poziomego i pionowego wykonane są na dwóch lampach E180F. Autor sugeruje, że można również zastosować lampy 6Ż9P lub ostatecznie EF80.
Zasilanie oscyloskopu odbywa się za pomocą przetwornicy, która z 12V daje 260V. Te 12V jest również wykorzystane do żarzenia lamp, których włókna są połączone szeregowo-równolegle.
Podstawowe parametry oscyloskopu:
- czułość odchylania pionowego 0,5V/działkę lub 5V/działkę
- pasmo przenoszenia wzmacniacza odchylania pionowego (3dB) 20Hz...1MHz,
- impedancja wejściowa 500k/10pF,
- podstawa czasu regulowana w zakresie 15Hz...100kHz,
- synchronizacja wewnętrzna (tylko )
- pobór mocy 17W

Myślę, że te parametry pozwolą na podjęcie decyzji o ewentualnej budowie.

P.S. Nie łamiąc praw autorskich zamieszczam odręcznie naszkicowany na podstawie wspomnianego artykułu schemat wzmacniacza odchylania poziomego.

Piroman1024,
Właśnie wzbudnik w piecu który chcę zrobić będzie przyłączony bezpośrednio do środka półmostka tranzystorowego.Zresztą takie piece widziałem (bez żadnego transformatora) na 20kHz - to jest dość optymalna częstotliwość do topienia metali kolorowych w tyglu grafitowym w małych ilościach oczywiście. Ja pooglądałem poza tym rozwiązania pieców jakie opracowują naukowcy na Politechnice Śląskiej, która wydaje specjalne wydawnictwa tzw. "Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej". Tam są publikowane najróżniejsze rozwiązania generatorów oczywiście z uwagi na nowoczesność tylko na tranzystorach MOSFET lub IGBT ale ja trafiłem raczej na wyższe częstotliwości powyżej 1MHz. To jest dla mnie za dużo i nie za bardzi mi się przydają. Więc szukam nadal odpowiedniego rozwiązania a jednocześnie eksperymentuję praktycznie nadal na dwóch BUP314 i driverze IR2153 w układzie półmostka gdzie wzbudnik jest przyłączony do środka półmostka przez oczywiście kondensator szeregowy.

Możesz wykonać bez procesora.Jeśli bez sekundnika to cztery lampki(lub sześć z sekundami-fajnie,,mrygają'),cena od ok.15PLN za sześć(np.typu Z560 często bywają na Allegro).Generator np.1MHz i dzielnik do 1Hz(czyli zegar z sekundami) lub 1/60Hz(bez sekundnika) koszt(jeśli na układach TTL-koledzy nie krytykować)prawie zerowy.Liczniki minut i godzin to 4 szt.UCY7490(lub 6szt.z sekundnikiem)koszt także prawie zero.Jedyny koszt to układu SN74141 czyli sterowniki lampek NIXIE(absolutnie nie kupuj ,chyba że do ok.5PLN za szt. bo można zastąpić tranzystorami).Transformator sieciowy dający ok.150V(prąd pomijalny) i ok.8V do stabilizatora 5V dla układów scalonych TTL(prąd ok 1.5A max).Płytka drukowana uniwersalna-kilkanaście PLN(ale trzeba umieć dość dobrze lutować).Podstawki pod Z560 są po 2PLN(Allegro).W latach 70-tych sam taki zegar zrobiłem.Układy TTL są tak poniewierane ,że dostaniesz bez problemu.Ostatnia niedziela na Wolumenie:moduł woltomierza(cztery lampki NIXIE,cztery SN74141,parę 7490 i parę innych du...ek)cena 20PLN.